Laparoskopska miomektomija je endoskopska procedura kojom se uklanjanju benigni tumori materice-miomi koji se nalaze sa spoljne strane materice – subserozni ali i oni koji se nalaze unutar zida materice – intramuralni. Sama procedura podrazumeva uklanjanje mioma, bez uklanjanja materice, za razliku od histerektomije, obavlja se u opštoj anesteziji pomoću najčešče tri reza na stomaku i predstavlja savremen i visoko sofisticiran pristup u operativnom tretmanu.
Miomi materice su benigni tumori koji se često javljaju kod žena i to najčešće u reproduktivnom periodu. U određenom broju slučajeva ne odlikuju se nikakvom simptomatologijom, te se slučajno otkivaju prilikom ultrazvučnog pregleda. Kod drugih mogu prouzrokovati obilna menstrualna krvarenja, krvarenja između menstruacija, anemiju, bolove različitog intenziteta a usled pritiska na okolne organe – debelo crevo i mokraćnu bešiku mogu uzrokovati zatvor ili učestalo mokrenje. Miomi ponekad mogu doprineti nastanku neplodnosti ili uzrokovati ponovljene pobačaje. Miomektomija se uvek radi pre vantelesne oplodnje kako bi se povećale šanse za nastanak željenog ishoda.
Prilikom zahvata, naprave se mali rezovi dužine do 2 cm na koži stomaka te se kroz njih uvode posebni portovi – jedna vrsta teleskopa u trbušnu šupljinu. Kroz rez u pupku se uvodi optika sa videokamerom koja daje jasan prikaz organa koji se nalaze unutar trbušne šupljine i male karlice, dok se ostalim (pomoćnim) rezovima uvode različiti instrumenti potrebni za intervenciju – hvatalice, makaze, instrumenti bazirani na monoplornoj ili bipolarnoj struji, ultrazvučni nož, laser i drugi napredni medicinski instrumenti, kojima se vrši operativni zahvat. Nakon odstranjivanja mioma oni se pomoću posebnog instrumenta – morselatora odstranjuju iz organizma kroz jedan od rezova na koži i šalju na patohistološki pregled.
Kao glavne prednosti laparoskopskog pristupa kod miomektomije navode se minimalno invazivni pristup – pristup preko malih ubodnih rana na abdomenu, bez potrebe za velikim rezom, maksimalna hirurška preciznost i samim tim maksimalna briga za zdravlje pacijentkinje, upotreba savremenog instrumentarijuma poput lasera, lakši i brži oporavak i vraćanje svakodnevnim obavezama te manje bolnosti. Boravak u bolnici traje do 5 sati, dok se pacijentkinja svakodnevnim aktivnostima vraća za 14 dana. Prva kontrola sa PH nalazom je obično za 7 dana. Preporučuje se intraoperativna primena antiadhezivnog OXIPLEX gela koji ima za cilj da smanji mogućnost stvaranja priraslica nakon operativnog tretmana.