Laparoskopija je endoskopska procedura koja se obavlja u opštoj anesteziji pomoću najčešče tri reza na stomaku i predstavlja savremen i visoko sofisticiran pristup u operativnom tretmanu patoloških stanja u trbušnoj šupljini i maloj karlici. Prilikom zahvata, naprave se mali rezovi dužine do 2 cm na koži stomaka te se kroz njih uvodi posebi portovi – jedna vrsta teleskopa u trbušnu šupljinu. Kroz rez u pupku se uvodi optika sa videokamerom koja daje jasan prikaz organa koji se nalaze unutar trbušne šupljine i male karlice, dok se ostalim (pomoćnim) rezovima uvode različiti instrumenti potrebni za intervenciju – hvatalice, makaze, instrumenti bazirani na monoplornoj ili bipolarnoj struji, ultrazvučni nož, laser i drugi napredni medicinski instrumenti, kojima se vrši operativni zahvat. Laparoskopski se mogu uraditi gotovo sve ginekološke operacije koje su se do sada radile klasičnom otvorenom hirurgijom, s tim da samo iskusan laparoskopski hirurg može adekvatno proceniti šta je zaista za laparoskopsku hirurgiju a šta i dalje zahteva klasičan hirurški pristup.

Laparoskopija danas predstavlja postupak izbora u operativnom rešavanju vanmaterične trudnoće, sterilizaciji, lečenju endometrioze i cista na jajnicima, uklanjanju mioma i uklanjanju materice te uklanjanju priraslica u trbuhu.

U lečenju većine vanmateričnih trudnoća, laparoskopija je postupak izbora, pritom je nekada dovoljno napraviti otvor na jajovodu te kroz njega evakuisati koncept – trudnoću, dok je pak u drugim situacijama u zavisnosti od mesta implantacije koncepta neophodno ukloniti celi jajovod u kojem je trudnoća smeštena. Provera prohodnosti jajovoda, uz operativni zahvat na jajovodima ukoliko su iz bilo kog razloga oštećeni ili ,,zapušeni,, se takođe radi laparoskopski.

Laparoskopijom se najčešće dijagnostikuje i leči endometrioza, pogotovo kada je reč o endometriotičnim cistama jajnika. Na ovaj način se priprema teren  za trudnoću, te ujedno smanjuje bol u maloj karlici koji je posledica endometrioze.

Sve vrste benignih tumora jajnika – pre svega ciste jajnika, miomi materice koji se nalaze sa spoljne strane materice – subserozni ali i oni koji se nalaze unutar zida materice – intramuralni kao i uklanjanje materice iz razloga benignih ili malignih oboljenja sprovodi se laparoskopski.

Laparoskopija je metoda izbora za uklanjanje priraslica koje su posledica infekcije male karlice različitim infektivnim uzročnicima, prsnuća upaljenog slepog creva, endometrioze ili prethodnih operacija u trbuhu.

Kao glavne prednosti laparoskopije navode se minimalno invazivni pristup – pristup preko malih ubodnih rana na abdomenu, bez potrebe za velikim rezom, maksimalna hirurška preciznost i samim tim maksimalna briga za zdravlje pacijentkinje, upotreba savremenog instrumentarijuma poput lasera, lakši i brži oporavak i vračanje svakodnevnim obavezama te manje bolnosti.