Polipektomija grlića materice je mala hiruška intervencija, koja podrazumeva odstranjivanje polipa u celosti.

Polip grlića materice je ograničena hiperplazija sluzokože grlića. Reč je najčešće o benignoj izraslini, a prvi simptomi koji mogu ukazati na prisustvo polipa u grliću su oskudna krvarenja i pojačan sekret.

U nekim slučajevima može nastati sekundarna infekcija i ulceracija polipa, što dovodi do pojave bolova i povišene temperature. Sekret koji se javlja kod polipa, otporan je na terapiju vaginaletama. Ukoliko se javi u toku trudnoće može dovesti do slabljenja grlića materice, spontanog pobačaja ili pak prevremenog porođaja.

Sam metod odstranjivanja polipa varira u zavisnosti od toga gde se polip nalazi i kolika je veličina polipa. Ukoliko se polip nalazi na površini grlića može se odstraniti uvrtanjem peteljke posebnim instrumentom ili uz primenu elektroomčice. Ako je polip lokalizovan u kanalu grlića materice histeroskopija je metoda izbora te se tada polip uklanja pod direktnom vizualizacijom optičkim instrumentom pomoću malih instrumenata – graspera i makazica uz upotrebu struje u slučaju potrebe, kojima se uklanja samo polip presecanjem peteljke do u zdravo i obaveznu termokauterizaciju baze polipa.

Polipi retko mogu da sadrže premaligne promene, a ponekad i maligne. Zato svaki polip pošto se ukloni, obavezno se šalje na patohistološki pregled. Neretko se polipi ponovo stvaraju. Intervencija na grliću se može raditi u lokalnoj anesteziji ili analgosedaciji, u zavisnosti od toga gde se tačno na grliću polip nalazi.

Nakon intervencije moguća je pojava oskudnijeg krvarenja i slabijih bolova. Pacijentkinja se već istog dana može vratiti svakodnevnim aktivnostima i obavezama uz restrikciju u smislu dizanja i manipulacije težim teretom.