Serklaž je intervencija koja se primenjuje kad se javi cervikalna inkompetencija tokom trudnoće kako ne bi došlo do spontanog pobačaja ili preranog porođaja ili u situacijama kada je došlo do kasnog pobačaja ili prevremenog porođaja u prethodnoj trudnoći. Opasnost spontanog pobačaja je najveća u drugom tromesečju trudnoće pa je to period kada se najčešće i radi serklaž.

Pre postavljanja serklaža, a nakon akušerskog i ultrazvučnog pregleda, procenjuje se dobrobit i rizik ove intervencije, te nakon postavljanja indikacije a pre same intervencije uzimaju se određeni brisevi sa ciljem smanjenja mogućnosti infekcije i komplikacija.

Ovom intervencijom se jakim šavovima opšiva grlić materice. Šavovi se uklanjaju onog trenutka kada više ne postoji opasnost od spontanog pobačaja, a najčešće je to pred porođaj. Najkomfornije je intervenciju raditi u analgosedaciji, mada može i u drugim oblicima anestezije. Lekar postavlja šav na grlić, tako što se na nekoliko mesta iglom i koncem prođe kroz grlić, te se konac nakon opšivanja grlića veže i na taj način se grlić zatvara.

Kao posledica intervencije mogu se javiti prevremene kontrakcije, prevremeno prsnuće plodovih ovojaka, razvoj infekcije, oskudno krvarenje, bolovi u maloj karlici. Posle kraćeg odmora  nakon intervencije trudnica odlazi kući uz savet o mirovanju par dana. Nakon postavljanja šava serklaža neophodan je kontrolni pregled lekara.